Pamětihodnosti

Historické centrum města Třeboň

 

Historická část Třeboně je autentickým obrazem města doby vrcholné éry rybničního hospodářství 16. století. Centrem památkové rezervace je náměstí obklopené měšťanskými domy s renesančními a barokními štíty a stará radnice ze 16. století, z jejíž 31 metrů vysoké věže je krásný výhled do okolní krajiny. Přehlédnout nelze také rozlehlý renesanční zámek s parkem, gotický klášter s děkanským kostelem nebo novogotický městský pivovar.

 

Čtete více >

zámek Třeboň

 

Renesanční zámek Třeboň, vystavěný pod hrází rybníka Svět, patří k největším zámeckým komplexům v Česku. Nabízí tři prohlídkové trasy, které vás zavedou například do alchymistické dílny, do zbrojnice nebo unikátní psí kuchyně. Součástí zámeckého areálu je rozlehlý anglický park. Toto sídlo je spojováno s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků či s Rudolfem II., na kterého především upoutávají prohlídkové trasy.

 

Čtete více >

Rybník Svět

 

Rybník Svět se nachází na jižním okraji města Třeboně a jeho historie je vázána na samo město. Vznikl založením hráze v sousedství hradeb před branami města a stal se tak významnou součástí městského opevnění. Desátý největší rybník v Jihočeském kraji je
oblíbeným střediskem rekreace a vodních sportů, ale i místem vhodným pro turistiku, cykloturistiku.

 

Čtete více >

Schwarzenberská hrobka

 

Nedaleko Třeboně, uprostřed anglického parku při jihovýchodní straně rybníka Svět, si můžete prohlédnout impozantní a skvostnou romantickou stavbu z 19. století – hrobku rodu Schwarzenbergů. Místo posledního odpočinku zde našlo 26 příslušníků knížecího rodu. V kapli s výbornou akustikou se kromě přehlídek konají i různé koncerty a kulturní akce.

 

Čtete více >

Zlatá stoka

 

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Je páteří rybniční soustavy Třeboňské pánve a jeho funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům. Střední tok Zlaté stoky z Třeboně ke Kaňovu tvoří krásná zátiší, která můžeme obdivovat na turistické trase podél Zlaté stoky.

 

Čtete více >

rybník Rožmberk

 

Rybník Rožmberk je největším rybníkem v Jihočeském kraji i v celé České republice. Ovšem je také největším lidmi postaveným rybníkem na světe, hovoříme-li o uměle vytvořeném zařízení určeném primárne na chov ryb, které je opatřené hrázemi a umožňuje napouštění, vypouštění vody, apod. Rybník byl postaven mezi roky 1584 a 1590 s cílem zmírnit nebezpečí opakujících se jarních a podzimních záplav na Třeboňsku.

 

Čtete více >

Terezino údolí

 

Kdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buqoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů. Dodnes vás tu přivítají upravené cesty s bíle natřenými dřevěnými můstky a lavičkami, několik romantických staveb. Můžete obdivovat 500 let starý dub, vstupní bránu, opravený empírový lázeňský dům „Václavovy lázně“ či mlýn, sloužící jako penzion s výletní restaurací.

 

Čtete více >

Selské baroko

 

Greenway Selské baroko navazuje na páteřní trasu Greenways Praha – Vídeň. Spojuje 12 obcí, v nichž uvidíte nejkrásnější ukázky jedinečné architektury jižních Čech, tzv. selského baroka. Tyto obce leží severozápadně od Veselí nad Lužnicí, v kraji nazývaném Blata.

 

Čtete více >

Jindřichův Hradec

 

Jindřichův Hradec má pěkné historické centrum, sevřené z jedné strany řekou Nežárkou a z druhé rybníkem Vajgarem. Mezi hlavní lákadla patří hrad a zámek, muzeum Jindřichohradecka s Krýzovými jesličkami, zámecký mlýn a dvě úzkorozchodné železnice, mířící do Nové Bystřice a Obrataně.

 

Čtete více >

Vodní zámek Červená Lhota

 

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

 

Čtete více >

Zámek Hluboká nad Vltavou

 

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

 

Čtete více >

Hrad Landštejn

 

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

 

Čtete více >

Český Krumlov

 

Spleť křivolakých středověkých uliček, malebné štíty měšťanských domů, romantická zákoutí, impozantní zámek nad Vltavou, kavárny i středověké krčmy, výstavy, koncerty, festivaly – to všechno je Český Krumlov. Město s jedinečnou magickou atmosférou je od roku 1992 zapsáno mezi památky UNESCO.

 

Čtete více >

Slavonice

 

Malebné město na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční měšťanské domy s bohatě zdobenými štíty, pitoreskní systém podzemních chodeb a řada zajímavostí v okolí. Projděte se po stezkách, kudy chodíval loupežník Grasel, a namalujte si vlastní hrnek v keramické dílně v Maříži!

 

Čtete více >